Profesja Edukacja - Bądź Zawodowcem !

Translate

Szukaj na tym blogu

wtorek, 6 września 2016

Jak powstał zawód ślusarza i na czym polega obecnie

Ślusarz pierwotnie pełnił rolę kowala, wykonującego prace z wykorzystaniem metali, produkcji ozdób, bram i ogrodzeń, które służyły do podziałów między domami. Od najdawniejszych czasów człowiek myślał o ochronie mienia i odczuwał potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa osobistego na swojej posesji, co pośrednio przyczyniło się do wyłonienia się zawodu ślusarza, jaki znamy dziś.

Warto wiedzieć, ze wynalazek zamka jest przypisany Chińczykom i Egipcjanom. W odróżnienia od drewna, produkty z żelaza były zarezerwowane dla bogatych. Używali oni zamków, aby poza domami chronić swoje towary handlowe.

Dziś zamki i klucze są powszechnie stosowane i nieraz stanowią wyspecjalizowane zespoły mechaniczne. Rozwój branży opiera się na produkcji masowej, charakteryzuje je wykorzystanie lepszych materiałów i złożoność mechanizmów.

Nauka rzemiosła odbywa się najczęściej w szkołach zawodowych, gdzie spora ilość zajęć praktycznych gwarantuje możliwość nabywania doświadczenia i niezbędnych umiejętności. Dzięki temu osoba kończąca kurs ślusarza bez problemu radzi sobie w wymianie zamków w domostwach, ale także w przypadku konieczności wymiany lub otwarcia zamków samochodowych. 

Ślusarz musi poznać specyfikę swojej pracy i umieć obsłużyć niezbędne do pracy narzędzia. Sytuacje zawodowe mogą stawić go przed koniecznością wykonywania takich czynności jak gwintowanie, zwijanie sprężyn, nitowanie, lutowanie, spawanie, trasowanie, wiercenie. Przypomnijmy, ze stosowane obecnie zamki ze względu na technologię produkcji mogą stanowić niemałe wyzwanie dla ślusarza !

Ślusarz poza tym, ze działa w terenie wykonuje czynności w zakładzie, najczęściej obsługując stanowisko pracy, jakim jest stół ślusarski z zamocowanym imadłem, kompletem pilników, pił do cięcia metali, nożyc gilotynowych i ręcznych, wycinaków, przecinaków, przebijaków, wierteł, gwintowników, lutownic itp. Na jego stole znajdziemy też takie narzędzia jak suwmiarka, czujnik zegarowy, średnicówka, mikrometr, kątomierz, kątownik ślusarski, płyta traserska, rysik traserski, punktak, cyrkiel, liniał krawędziowy, macki pomiarowe.

W Szkole Profesja Edukacja mamy na uwadze fakt, że ślusarz musi wykazać się dużą ilością wiedzy na temat mechanizmów, a także sprytem, umiejętnościami analizy i łączenia technik pracy. Ciągły rozwój w mechanice i technologii produkcji zamków będzie stawiać przed naszymi słuchaczami niemałe wyzwania. Z tego powodu dokładamy wszelkich starań, by poziom edukacji naszych słuchaczy stał na najwyższym poziomie!

Źródło: profesjaedukacja.pl

4 komentarze:

 1. Jestem bardzo zadowolony z usług www.kluczykolsztyn.pl. Dorabiałem u nich klucze już tak wiele razy, że ciężko mi policzyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ok, tylko gdzie dorobić klucze? Ostatnio jakiś forumowicz polecił www.kluczykolsztyn.pl " – myślicie, że warto?

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno ten zawód kiedyś wyglądał inaczej, ale wszystko się zmienia. W tym momencie ślusarz http://calodobowyslusarz.pl/ oferuje takie usługi jak otwieranie zamków oraz dorabianie kluczy zapasowych

  OdpowiedzUsuń
 4. Klucze do samochodu? Firma www.kluczykolsztyn.pl od ręki zajmie się zamkiem.

  OdpowiedzUsuń